Kızılkaya Tabyalarda yaşananlara isyan etti

Erzurum’da tabya denince akla ilk gelen isimlerden olan Araştırmacı Yazar Ömer Faruk Kızılkaya, son günlerde Aziziye Tabyaları’nda yaşanan fotoğraf rezaletine isyan etti.

Kızılkaya Tabyalarda yaşananlara isyan etti

Erzurum’da tabya denince akla ilk gelen isimlerden olan Araştırmacı Yazar Ömer Faruk Kızılkaya, son günlerde Aziziye Tabyaları’nda yaşanan fotoğraf rezaletine isyan etti.

Kızılkaya Tabyalarda yaşananlara isyan etti
09 Ekim 2019 - 13:30 - Güncelleme: 16 Ekim 2019 - 16:26

Erzurum’da tabya denince akla ilk gelen isimlerden olan Araştırmacı Yazar Ömer Faruk Kızılkaya, son günlerde Aziziye Tabyaları’nda yaşanan fotoğraf rezaletine isyan etti. Tabyalarla ilgili 2012 yılında uyuşturucu kullanımının ve satışının yapıldığını gündeme getiren Kızılkaya, zaman içerisinde Erzurum’un kayıp tabyalarının peşine düşmüş ve bunları yaptığı televizyon programlarında göstererek halka tabyaları izleten kişi olarak ta ismini hafızalara kazımıştı. 2013 yılından beri tabyalar için mücadele veren Kızılkaya, tabyalardaki birçok sorunu dile getirmişti. Özellikle Sosyal medyada büyük tartışma başlatan bu olay da da isyan ederek yetkilileri göreve çağırdı.
Bu rezalet ilk değil
Kaburga Tabyası’nda ramazan ayında sevgilisi ile gelen birinin, tabyanın fotoğraflarını çekerken işlerinin uzaması sebebiyle kendilerini kaçırmak için tabyanın arkasında havaya yedi el ateş ettiğini anlattı.
Bir başka sefer akademisyenlerle Uzun Ahmet Tabyası’nı gezerken üç yabancı uyruklu hayat kadını ve üç erkeğin tabyanın içerisinde mangal yakıp içki sofrası kurmuş vaziyette karşılarına çıktıklarını, durumu jandarmaya haber verince jandarma komutanının “bunların suç olmadığını ve müdahale edemeyeceğini” söylediğini, buna karşılık oranın birinci derece sit alanı olduğunu belirttiğini ve ekip gönderilmezse ertesi gün haber yapacağını söyleyerek olaya müdahale ettirdiğini aktardı.

O bölgedeki çobanların da aynı durumdan mustarip olduklarını ve durumu kendilerine defalarca anlattıklarını söyleyen Kızılkaya, jandarmanın oralara sıklıkla devriye atması gerektiğini dile getirdi.
Bu sene ramazan ayında Sivişli Tabyası’na çıktığında peşine düşen polislere tabyayı gezdirdiğini, o esnada da iki erkek ve bir kadının tabyada bulunduklarını, erkeklerden birinin kadından sonra tabyadan çıkarken üzerini giyindiğini, tabyada fuhuş yapıldığını polise söylediğini ve polisin de haberlerinin olduğunu söyledi ve bu duruma müdahale edilmesi gerektiğini anlattı.

Geçen sene de usta gazeteci Öztürk Akkök ile Sivişli Tabyası’nı gezdiklerini ve kondom fotoğraflarını Öztürk ağabeyinin çekip arşivlediğini dile getiren Kızılkaya, ecdadın savaşıp kan döktüğü bu mekanların böyle iğrenç olaylara sahne olmasının körelen kamu vicdanında etki yaratmadığını ama durumun ecdadın kemiklerini sızlattığını belirtti.

Ağzıaçık ve Toparlak Tabyaları’nın Urfalı çobanların elinde ahır olduğunu ve bunların fotoğraflarını Kanal 25’te konuk olduğu “Biz Bize Erzurum” programında gösterdiğini, Toparlak Tabya’da girişte bulduğu onlarca büyükbaş hayvan küpesine anlam veremediğini ve durumu gerekli yerlere iletmesine rağmen sonuç alınamadığını aktardı.

Tafta Tabyası ve Uzunahmet Tabyası’nın ahır olarak kullanılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Kızılkaya; siyasileri, gazetecileri, bürokratları, güvenlik güçlerini, STK’leri ve topyekûn Erzurumluları göreve çağırdı. Kızılkaya, tabyaların maneviyatının yılda bir kere 9 Kasım günü yürümekle yaşanamayacağını, dindar görünmekle dindar olmak arasındaki farkın dışarıdan bakan her göz tarafından seçilebildiğini, gelecekte bugünün tarihini yazacak insanların hakkımızda güzel şeyler yazabilmeleri için tarihi misyonumuzu yerine getirmemiz gerektiğini vurguladı.  
Kars’taki Kanlı Tabya’nın çok güzel bir Harp Tarihi Müzesi haline getirildiğini belirten Kızılkaya, girişlerin 7 TL olduğu Aziziye Tabyası’nın bu halinin Erzurum için büyük bir utanç olduğunu, herkesin bu rezalette payının olduğunu vurguladı.
İşte Kars'taki Harp Tarihi Müzesi'nden fotoğraflar


 

Bu haber 1632 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum